Cilj projekta je podizanje svijesti građana značaju očuvanja, promocije i zaštite običaja i tradicije u ruralnim područjima sjevera Crne Gore.
Kroz projekat želimo da dokumentujemo jedno vreme, ljude, načina života u ruralnim područima opština na sjeveru Države, na taj način doprinesemo podizanju svijesti građana I značaju očuvanja kulture, tradicije I običaja koji su utkani u naš idenitet.
Danas, rijetko možemo vidjeti strariju gospodu u Crnogorskoj nošnji, građane sa starim tradiscionalnim simbolima, vunjene džempere, konjske zaprege, fenjere, predenje vune, ručno mljevenje kafe, obavljanje poljooprivrednih djelatnosti koje su takođe tradicinalno prenošene s koljena na koljeno.
.
Seosko kulturno nasljeđe i običaji se prenose generacijski, »s koljena na koljeno« u određenoj mjeri, i dalje se baštine u Bijelom Polju, Beranama, Rožajama, Plavu i Gusinju. Pod uticajem savremenog načina života i života u gradskim sredinama, naslijeđeni običaji i tradicija polako isčezavaju.
Suština ovog projekta je da putem umjetničke fotografije evociramo na tradiciju i promovišemo kulturu života i tradiciju građana iz ruralnih područja sa sjevera.
Putem terenskog rada, vrši se obilazak ruralnih područja i u razgovoru sa mještanima, rukovodstvom mjesnih zajednica, identifikujemo domaćinstva u ruralnom području koja i dalje baštine, njeguju stare običaje u svom svakodnevnom životu.
Upravo kroz projekat će se izvršiti fotografisanje domaćinstava, obraditi stare fotografije, fotografisati oruđa za rad u poljoprivredi i zanatstvu, portretisati građani i građanke koji praktikuju stare s koljna na koljeno prenesene običaje, posebno će se obratiti pažnja na stare narodne nošnje i druge odjevne predmete kao i ostale predmete iz prošlih vremena.
Nakon obilaska terena i fotografisanja, za potrebe projekta kreira se Publikacija koja će biti odštampana u tiražu od 1500 primjeraka, sačiniće se svojevrsna zbirka od 200 fotografija velikog formata koju u završoj fazi projekta izlažemo u JU Centru za kulturu opštine Bijelo Polje, a putem medija i interneta dodatno promovišemo projekat i kulturu i običaje građana iz ruralnih prodručja.
Izradom Web sajta, registracijom naloga na društvenim mrežama Instagram i facebook, svakodnevnim objavljivanjem fotografija, na inovativan način promovišemo kulturno nasljeđe i tradiciju sela i ruralnih područja sjevera Crne Gore iz Bijelog Polja, Berana, Rožaja, Plava i Gusinja.
Kroz projekat akviziramo interesantne fotografije koje bliže prikazuju način života i rada na seoskom području koji je bio zastupljen tokom prošlog vijeka.
Željko Đukć
Koordinator projekta
Projekat je finansiran od strane Ministarstva kulture Crne Gore